Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir? Gibi soru ile karşılaştığımızda bunun anlamı şudur; Ülkemizde Deprem Sigortası kurumu olarak faaliyete bulunan Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısaltılmış hali olan DASK, zorunlu deprem sigortası yapmak ve yönetmek üzere 17 Ağustos 1999 depreminden sonra kurulmuştur. Adından da anlaşılabileceği gibi, zorunlu bir sigorta türüdür, yani isteğe bağlı değildir. Dask sigortasını Yaptırmakla yükümlü olan kişiler, halihazırda ev sahipleridir. Denetmenler, DASK kontrolünü düzenli olarak gerçekleştirmekte ve bu sigortayı yaptırmayan ev sahiplerine çeşitli yaptırımlar uygulamaktadır. Nitekim Dask sigortası yaptırmadan, Elektrik, Su, Doğalgaz gibi abonelik sözleşmelerini dahi yaptırmanız mümkün değildir. Bu noktada, Kiracının da sorumluluğu ve kontrol hakkı doğmaktadır. İstenildiği takdirde Elektrik, Su, Doğalgaz gibi Abonelikleri Kiracı Yaptırmadan önce Tapu sahibi adına Deprem Sigorta poliçesini yaptırabilir. Poliçe yapılmadığı zamanda abonelikleri yapılmayacağı için Kiracının oturduğu ev ile ilgili temel hizmetlerinden faydalanamayacaktır.

Dask, devlet kontrolünde olan ve Hazine Müsteşarlığına bağlı çalışan bir kurum olarak faaliyetine devam etmektedir. Diğer bir deyişle, yarı özel bir kurum olma özelliği vardır. Şu an itibariyle Halihazır da 25 farklı sigorta şirketi ve onların Yetkili Acenteleri, zorunlu deprem sigortası poliçelerini satmaktadır. Ancak teminatı veren asıl kurum bu sigorta şirketleri değil, DASK’tır. Zorunlu deprem sigortası kapsamına Meskenler, bağımsız bölümler, ticarethane ve büro olarak kullanılan taşınmaz mallar girmektedir. Tapu tahsisi henüz yapılmamış kooperatif evleri dahi bu sigorta kapsamındadır. Eğer, zorunlu deprem sigortası yaptırılmamış ise, bankalardan konut kredisi dahi kullanmak mümkün olamayacaktır. Ülkemiz bir deprem bölgesidir ve depremi önceden tahmin etmek mümkün değilse de, zararlarını sınırlamak mümkündür. İşte DASK, bunu imkanları sağlar ve hem depremin, hem de deprem nedeniyle oluşabilen diğer hasarların tazmin edilmesini sağlayarak sigortalının zor günlerinde yanında olur. Yanlış adrese göre düzenlemiş bir Dask poliçesi hasar olduğunda tazminat ödemelerinde sıkıntı yaratabilir yada herhangi bir tazminat ödemesi alamazsınız. Dask Sigorta Poliçesini yaptıracağınız en doğru ve güvenilir yer Tam Yetkili sigorta acenteleridir. Poliçenizi Tam yetkili sigorta acentesinden alın.

Deprem Sigortası
DASK Sigortası Risk Kapsamı

380.CADDE NO:33/2 Merkez - YENİMAHALLE / ANKARA

0312 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

Çankaya Sigorta

Yetkilisi olduğumuz sigorta şirketlerinden, en uygun ve ucuz sigorta teklifini, değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

Çankaya Sigorta - Tüm Hakları Saklıdır