Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Konut Sigortası İle Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

Konut Sigortası İle Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

Konut Sigortası İle Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz? Size ait Konut paket sigortası, işyeri sigortası ile, bina (ev, işyeri ofis, büro vb.) ve isteğe bağlı olarak binanın içerisinde yer alan eşyaları ve demirbaşları sigorta kapsamı altına almaktadır. Konut ve içerisindeki eşyalar ile birlikte binanın tesisatı da paket sigorta güvencesi altına girmektedir. Konut Sigortası yaptırılan ev veya işyeri binasında olası bir riskin gerçekleşmesi halinde sadece bina mimarisi değil içerisindeki eşyalar da zarar görmektedir. Genel anlamda binadan ziyade bina içerisindeki eşyalar zarar gördüğünden dolayı, Yetkili sigorta acenteleri poliçeleri düzenlerken, eşyaların da güvence altına alınmasını önermektedir. Çok cüzi ek pimler ile daha geniş bir sigorta hizmeti alınabilmektedir.

Konut Paket sigortası, kiracılar için eşya teminatı sunarken mülk sahipleri için bina ve eşya dâhil olmak üzere sigorta içeriği sunmaktadırlar. Her sigorta şirketi için teminat içeriği, risk kapsamına göre de farklılıklar göstermektedir. Tüm sigorta şirketleri için ortak olan tek teminat yangın teminatıdır. Yangın teminatı ile Konutlarda veya işyerlerinde oluşacak yangın ve yıldırımın verdiği zararları sigorta kapsamında güvence altına almaktadır. Ana teminata ek olarak çeşitli risk içerikleri sigortaya eklenebilmektedir. Kişiler, yaşadıkları bölgedeki risklere göre poliçelerine ek teminatlar ekleterek hazırlama imkânına sahiptirler.

Konut Paket Sigortasına Dâhil Edilen Ek Teminatlar Nelerdir?

Konut paket sigortası poliçesini oluştururken ek seçenekler arasında istenilen teminat poliçeye eklenebilmektedir. Sigortaya dâhil edilebilen ek teminatlar kısaca şöyledir:

 • Cam Kırılması teminatı: Konuttaki Sabit ve dik durumdaki cam ile aynaların kırılmasından dolayı doğan zararlar güvence altına alınmaktadır.
 • Sel / Taşkın teminatı: Konut Sigortası yaptırılan ev veya binanın etrafındaki dere, nehir veya su kanallarının taşmasından doğan zararlar ile şiddetli yağışlardan dolayı, meydana gelen sel sularının vereceği zararlar da konut sigortası kapsamında güvence altına alınmaktadır.
 • Acil Yardım Hizmetleri teminatı: Kapı Çilingir hizmetleri, tamirci, elektrikçi vb tamir işlerine ek olarak acil servis hizmetleri de verilmektedir.
 • Hırsızlık teminatı: Hırsızlık olayı yaşanan konutta çalınan eşyaların ve ev eşyalarına verilen zararların karşılanmasını ifade etmektedir.
 • Yer Kayması teminatı: Konut Paket Sigortası yaptırılan evin inşa edildiği arazi üzerinde veyahut yakınında oluşan yer kayması, toprak kayması/çökmesi sonucunda sigorta ettirilen binada oluşabilecek hasarlar da konut sigortası kapsamında karşılanmaktadır.
 • Kar Birikintisi teminatı: Yoğun yağan kardan sonra çatıda biriken kar, çatıya, izolasyona ve konut içerisindeki eşyalara zarar verebilmektedir. Kar birikintisinin vereceği zararlar da konut sigortası kapsamında değerlendirilmektedir.

Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Konut sigortası şartları özel ve genel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genel şartlar devlet tarafından belirlenen aynı hükümleri içerirken özel şartlar her şirket için farklı içeriklere sahiptir. Sigorta kapsamına dâhil olan veya dâhil olmayan durumlar genel şartlar çerçevesinde belirlenmektedir. Genel şartlara dâhil olmayan, konut sigortasının karşılamadığı durumlar şöyledir:

 • Savaş teminatı: Oluşabilecek Her türlü savaş temalı olaylar, istila, isyan, ayaklanma, iç savaş, çarpışma veya buna benzer olaylardan ötürü meydana gelen zararlar.
 • Basınç Deformasyonları teminatı: Alçak basınçtan dolayı oluşan içe çökme, tahrip olma, yırtılma, yıpranma ve benzeri deformasyonlar.
 • Elektrik Olayları teminatı: Yangın olmaksızın elektrik ile çalışan cihazlarda meydana gelen kısa devre, topraklanma, ani voltaj etkileri ve ısınmadan ötürü oluşan zararlar.
 • Tasarruf Zararları teminatı: Sigortalı mallar üzerinde, kamu güçleri tarafından yapılan tasarruflardan ötürü doğan zararlar.
 • Ateşten Doğan Zararlar teminatı: Yangın haricinde, sigorta ettirilen malın veya eşyaların, belli bir işlem yapma amacıyla veya herhangi bir sebepten ötürü ateşe, sıcaklığa tutulmasından ötürü doğan zararlar. Sigortalı eşyanın, ateşin içine düşmesi, bilinçli olarak atılması, aydınlatma, ütüleme aletleri, mum ve sigara gibi materyallerden doğan zararlar.
 • Kusurlu Eşya teminatı: Yangın haricinde, sigorta ettirilen eşyanın, varlığın kendi kusurundan veya yapısından ötürü meydana gelen arızalar, bozulmalar ve deformasyonlardan doğan zararlar. 

Konut Sigortasının Üçüncü Şahıslara Karşı Sorumluluğu Var mı?

Konut paket sigortası, bazı hallerde üçüncü şahıslara uğratılan zararları da karşılamaktadır. Örneğin sigortalı evde yaşanılan su taşkını veya yangın çıkması gibi bir durumda bu olayın komşuya da yansımışsa ve komşunun evinde veya eşyalarında herhangi bir zarar görmesine sebep olmuşsa oluşan hasarlar-zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanabilmektedir. Bunun için konut sigorta poliçelerinde “komşu mali sorumluluk” teminatı bulunmalıdır. Sigorta Teminat limitleri ile belirlenebilen bu durum olası tehlikelerde üçüncü şahsa verilen maddi-manevi zararları da karşılamaktadır. Misafir sorumluluk, ev sahibine karşı sorumluluk gibi teminatlar ile sigorta şirketinden güvence almak mümkün kılınmaktadır. Misafir olan bir eve hırsız girmesi sonucunda hırsızdan ötürü misafirin eşyası zarar görmüşse misafir sorumluluk teminatı olması sebebiyle zarar sigorta şirketinden tanzim edilebilmektedir. Konut paket sigortası; ev sahibi, kiracı, komşu misafir, eşya, demirbaş gibi tüm varlıklara ve kişilere verilen zararı karşılayabilecek şekilde düzenlenmesinden ötürü kişiler için tam bir koruma sağlamaktadır.

Konut Sigorta Poliçesi ile ilgili bilgi almak, Aklınıza takılan soruları sormak, Poliçe içersindeki Ana teminatlar ve ek teminatlar hakkında daha geniş kapsamlı bilgi almak için Mutlaka Tam Yetkili Sigorta Acentelerinden bilgi alıp poliçenizi ondan sonra yaptırın. Yetkisiz kişilerden yaptıracağınız poliçeniz eksik teminatlar olduğu takdirde bu sefer siz mağdur durumuna düşeceksiniz. Siz bizim için önemlisiniz. İşinizi şansa bırakmayın. Tam Yetkili sigorta acentesinden konut poliçenizi yaptırın.

Siz de hemen, hasar durumunda ihtiyaç duyulan desteğe sahip olmak ve uğrayacağınız maddi zararlara karşı konutunuza güvence sağlamak için konut sigortası teklifi alabilir ya da iletişim sayfamızdaki telefon numaralarımızı arayarak Müşteri Hizmetleri Merkezi’mizden konut sigortası ile ilgili tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Konut Sigortası Yaptırmanın Faydaları
Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

380.CADDE NO:33/2 Merkez - YENİMAHALLE / ANKARA

0312 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

Çankaya Sigorta

Yetkilisi olduğumuz sigorta şirketlerinden, en uygun ve ucuz sigorta teklifini, değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

Çankaya Sigorta - Tüm Hakları Saklıdır