Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dask Sigorta Primleri Neye Göre Belirlenir?

Dask Sigorta Primleri Neye Göre Belirlenir?

Sigortanız için ödemeniz gereken prim tutarı Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı ile belirlenir. Prim tutarınızı hesaplamak için öncelikle deprem sonrasında alabileceğiniz en yüksek limiti belirleyen sigorta bedeli (teminat tutarı) bulunmalıdır. Teminat tutarınız, tarife fiyatı ile çarpıldığında prim tutarınız da hesaplanmış olur.
5 risk bölgesi ve 3 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 15 tarife fiyatı bulunur:

Yapı tarzına göre bölge bazında oranlar (%) I. Bölge II. Bölge III. Bölge IV. Bölge V. Bölge
A-Çelik, betonarme, karkas yapılar 2.20 1.55 0.83 0.55 0.44
B-Yığma Kagir Yapılar 3.85 2.75 1.43 0.60 0.50
C-Diğer Yapılar 5.50 3.53 1.76 0.78 0.58

Deprem risk bölgeleri ayrımında, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası” esas alınır. Yukarıdaki tarifede belirtilen yapı tarzlarının tanımı ise aşağıdaki gibidir:

A- Çelik, Betonarme Karkas Yapılar: Çelik veya betonarme taşıyıcı karkas bulunan yapılardır.
B- Yığma Kagir Yapılar: Karkas olmayan ve taşıyıcı duvarları moloz taş, kesme taş, tuğla veya boşluklu, boşluksuz beton briket gibi malzemeden yapılan; döşeme, merdiven ve tavanları beton veya betonarme olan yapılardır.
C- Diğer Yapılar: Yukarıdaki gruplara girmeyen yapılardır.

Sigorta primleri her yıl, birim metrekare maliyetlerindeki artışa paralel olarak artırılır.

Dask Zorunlu Deprem Sigortası, yaptırırken ödenmesi gereken Dask prim tutarı hesabı için öncelikle teminat tutarı ya da dask sigorta bedelinin bulunması gerekmektedir. Bulunan bina teminat tutarı tarife fiyatı ile çarpılarak ödenmesi gereken dask prim tutarı hesabı yapılmaktadır. Bu hesaba göre ödenmesi gereken dask prim tutarı, Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatında belirtildiği gibi 3 farklı yapı tarzına göre her yıl belirlenen inşaat birim metrekare için birim maliyetler ve kontun brüt yüzölçümünün çarpılması sonucu netleştirilmektedir. Maliyetler her yıl bina tipine göre açıklanmaktadır ve maliyetler ile ilgili değişiklikler Resmi Gazete ’de yayınlanmakta ve yürürlüğe girmektedir. Zorunlu deprem Sigorta primlerinin yıllık artışı ise birim metrekare maliyetinde meydana gelen yıllık artış ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Zorunlu deprem sigortası primleri peşin ve nakit olarak ödenmektedir. Herkesin zorlanmadan Zorunlu Deprem Sigortası yaptırabilmesini sağlamak isteyen DASK, prim bedellerini konut sahiplerinin alım güçleri dâhilinde tutmaya çalışmaktadır. Yanlış adrese göre düzenlemiş bir dask poliçesi hasar olduğunda tazminat ödemelerinde sıkıntı yaratabilir yada herhangi bir tazminat ödemesi alamazsınız. Dask Sigorta Poliçesini yaptıracağınız en doğru ve güvenilir yer Tam Yetkili sigorta acenteleridir. Poliçenizi Tam yetkili sigorta acentesinden alın.

Dask Yenileme İndiriminden Nasıl Faydalanırım?
DASK Teminatları Nelerdir?

380.CADDE NO:33/2 Merkez - YENİMAHALLE / ANKARA

0312 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

Çankaya Sigorta

Yetkilisi olduğumuz sigorta şirketlerinden, en uygun ve ucuz sigorta teklifini, değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

Çankaya Sigorta - Tüm Hakları Saklıdır